Test na ocenę agresywności

Agresja (łac. aggresio - napaść) to w psychologii określenie zachowania, ukierunkowanego na zewnątrz lub do wewnątrz , mającego na celu spowodowanie szkody fizycznej lub psychicznej. 

        Z tych względów w ostatnich latach badania stawiające sobie za cel udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego człowiek zachowuje się agresywnie, zyskały sobie dużą popularność. Dotychczas badacze wskazali na następujące przyczyny upowszechniania się przemocy: - łatwość w dostępie do broni -globalne ocieplenie -stosowanie przemocy wobec dzieci -wzrost liczby programów i filmów prezentujących przemoc w mediach.W dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych zadań jest opanowanie agresji wewnątrzgrupowej. Z jednej strony bardzo ważny jest rozwój ekonomiczny miast, które powinny stać się głównymi ośrodkami pracy. Ludzie powinni po dniu pełnym pracy i stresów wracać do domów znajdujących się z dala od miejskiego zgiełku. Ważne jest również zapewnienie parków, skwerów czy ogrodów na terenie miast, w których ludzie mogliby odpocząć czy to po pracy, czy to wręcz w jej trakcie. Jednak najważniejsze wydaje się stwierdzenie, że wspólnota ludzka opiera się na miłości i zaufaniu, a jedno i drugie rozwija się w rodzinie. Dlatego najważniejsza jest rodzina i jej proces wychowania młodego człowieka, zaszczepienie mu miłości i zaufania do bliskich, które później młody człowiek przeniesie na społeczeństwo.
Bardzo często agresja jest swoistym wołaniem o pomoc. Osoba, która nie potrafi sobie sama poradzić ze swoimi problemami, chce za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę. Dotyczy to również całych grup społecznych, które czują się niezauważane. Ta agresja może przybierać różne formy - od demonstracji czy pikiety, aż do wojny.
Zdarza się, że agresja jest reakcją na wymierzoną karę za niewłaściwe zachowanie. Dorośli dając dziecku klapsa uważają, że jeśli dziecko otrzyma karę, to następnym razem 'dwa razy się zastanowi'. Okazuje się jednak, że surowa kara daje jedynie krótkotrwałe efekty. "Surowa lub restryktywna kara może być niezmiernie frustrująca" . Frustracja stymuluje zarówno do działania pozytywnego, czyli kara zastępuje agresję - co zapewne mają na celu osoby wymierzające karę - ale również możliwe jest, że wywoła ona jeszcze większą agresję.
Bardzo dużą rolę w wywoływaniu zachowania agresywnego przypisuje się także coraz większej ilości przemocy w środkach masowego przekazu.

Test ten jest modyfikacją testu A. Assingera i pozwala , ustalić poprawne stosunki między ludźmi. Dla większej obiektywności wypowiedzi można przeprowadzić wzajemną ocenę, kiedy koledzy odpowiadają na pytania jeden za drugiego. To pomoże zrozumieć, na ile prawdziwa jest samoocena każdego z was. Z niżej wymienionych odpowiedzi wybierzcie tylko jedną, która najbardziej do was pasuje:

 


1.Czy szukasz dróg do zgody przy kolejnym wyjściu z konfliktu? Zawsze.
Czasami.
Nigdy.

2. Jak się czujesz w krytycznej sytuacji? Wszystko sie we mnie gotuje .
Zachowuję spokój .
Tracę opanowanie .

3.Za jakiego uważają cię koledzy? Zadufanego i zawistnego .
Przyjacielskiego.
Spokojnego i tolerancyjnego .

4.Jak reagujesz, kiedy wymierzają ci karę? Przyjmuję z niewielkim niepokojem.
Zgadzam sie bez wahania .
Odmawiam dla własnego spokoju .

5.Jak zareagujesz, kiedy któryś z twoich kolegów bez uprzedzenia, zabierze ci ze stołu, kartkę z notatkami lub jakiś przyrząd? Powiem mu " to pierwszy i ostatni raz " .
Poproszę o zwrot.
Spytam, czy czegoś jeszcze nie potrzebuje.

6.Jakimi slowami  przywitałbyś  swoje dziecko, kiedy  wróciłoby do domu pózniej niż zazwyczaj? " Co ciebie tak dlugo zatrzymalo?"
" Gdzie się włóczysz do późna"
" Już zacząłem sie denerwowac"

7.Jak zachowasz się jako  kierownica samochodu, kiedy cię minie inny samochód ? Starasz sie wyprzedzić samochód, który "pokazal ci ogon"
Jest mi wszystko jedno, to nie pierwszy mnie minął i nie ostatni .
Pomknę z takąszybkością aby mnie nikt z nie wyminął .

8.Jakie masz poglądy na życie? Zrównoważone.
Lekkomyślne.
Nadzwyczaj surowe .

9.Jakie podejmujesz kroki, kiedy ci wszystko nie wychodzi? Próbuję obarczyć winą za to innych .
Jestem pokorny .
Staram się być bardziej ostrożny .

10.Jak reagujesz na felieton zamieszczony w prasie na temat nadmiernej rozwiązłości wsród mlodzieży? "Pora ukrócić im tą wolność".
"Należy im stworzyć warunki do normalnego kulturalnego wypoczynku".
"I po co my sie z nimi liczymy"

11.Jak sie czujesz, kiedy posadę, którą ty miałeś dostać dostał ktoś inny? "I po co traciłem nerwy na tę sprawę?"
"Widać , jego fizjonomia jest bliższa szefowi".
"Może za drugim razem, uda się mi?".

12.Jakie masz odczucia, kiedy oglądasz przejmujący film? Niepokoje się.
Nudzę się .
Wyzwala się u mnie szczere zadowolenie.

13.Jeśli spóźniłeś się z powodu, korka ulicznego na ważne zebranie, to: Będziesz przeżywał to przez cały czas zebrania.
Spróbujesz wykorzystać względy u swoich partnerów
Zmartwisz się ale tylko przez chwilę .

14.Jaki masz stosunek, do swoich sportowych sukcesów? Obowiązkowo starasz się wygrać .
Cenisz to, że znowu możesz poczuć się młodym.
Bardzo się denerwujesz, jeśli Ci się nie wiedzie.

15.Jak się zachowasz, jeśli Cie źle obsłużą w restauracji? Cierpisz, nie wywołując skandalu.
Wezwiesz przełożonego i przekażesz mu swoje skargi.
Zwracasz się do dyrektora restauracji ze skargą.

16.Jak  się zachowasz, kiedy twoje dziecko obrażą w szkole? Porozmawiam z nauczycielem i wyjaśnię zdarzenie .
Zrobię skandal w szkole i wymierzę sprawiedliwość
Poradzę dziecku aby oddało.

17.Jakim, według siebie jesteś człowiekiem? Przeciętnym .
Pewnym siebie.
Przebojowym.

18.Co powiesz, starszemu od siebie, który w drzwiach przeprosi cię za nieumyślne potrącenie? " Przepraszam, to moja wina" .
" Nic sie nie stało" .
"Czy nie mozna bardziej uważać?!"

19.Jak zareagujesz na artykuł w gazecie dotyczący chuligaństwa wśród młodzieży? " Kiedy będą w końcu podjete nalezyte kroki ?!"
" Należy wprowadzić surowe kary" ».
" Nie za wszystko nalezy obwiniac młodzież, winni sa też wychowujacy!"

20.Wyobraź sobie, że mógłbyś się wcielić,  w któreś ze zwierząt, w które z wymienionych wybrałbyś dla siebie? Tygrysa lub leoparda
Kota domowego .
Niedzwiedzia.m

Wskazówka do tekstu :Jeżeli z siedmiu i więcej pytań uzyskałeś po trzy punkty ( trzeci wariant odpowiedzi w każdym pytaniu ) i mniej, niż z siedmiu pytań jeden punkt ( pierwszy wariant odpowiedzi w każdym pytaniu ), to wzrost twojej agresywności nosi, znamiona destrukcyjne. Jesteś skłonny do nieprzemyślanych czynów i wypowiedzi. Odnosisz się do ludzi pogardliwie i swoim zachowaniem prowokujesz sytuacje konfliktowe, których całkowicie mógłbyyś uniknąć.Jeżeli zaś w siedmiu i więcej pytaniach uzyskałeś jeden punkt ( pierwszy wariant odpowiedzi w każdym pytaniu ) i mniej niż z siedmiu pytań po trzy punkty ( trzeci wariant odpowiedzi w każdym pytaniu), to należysz do osób nadmiernie zamkniętych. To nie znaczy, że nie ogarnia cię wzrost agresywności lecz nadmiernie ją tłumisz.